Adil Karaismailoğlu kimdir

Home » Adil Karaismailoğlu kimdir
Adil Karaismailoğlu kimdir

Adil Karaismailoğlu kimdir

Mehmet Cahit Turhan’ın misyonuna son verilmesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı misyonuna atanan Adil Karaismailoğlu’nun çalışma hayatının hikâyesidir…

Yüksek Makine Mühendisi Adil Karaismailoğlu, Eylül 2019’dan beri Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı vazifesini yürütüyordu. 28 Mart 2020 tarihli Resmi Gazeteye nazaran misyonundan alınan Bakan Mehmet Cahit Turhan’dan sonra açılan misyona, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak Adil Karaismailoğlu atandı…

Peki Adil Karaismailoğlu nasıl bir çalışma ömründe ilerledi?

Çocukluğu ve eğitim hayatı

Adil, 19 Mayıs 1969’da, Trabzon’da Karaismailoğlu Ailesi’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Trabzon Lisesi’nden mezun olan Adil, yükseköğrenimi için Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne kaydoldu ve buradan 1992’de mezun oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma İdaresi Progaramı’nda ise, yüksek lisansını tamamladı.

İdari işlerde misyon almayı hayal ediyor ve bunun için çok çalışıyordu. Mayıs 1995’te, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Uyum Müdürlüğü’nde birinci misyonuna başladı. Sağlam adımlarla ilerleyip, yüksek vazifeler alacaktı…

Çalışma hayatı

1995’te başlayan çalışma hayatında epey çalışkan adımları vardı. 1998’de, İETT Genel Müdürlüğü’ne geçti. İETT’de, Yapı Bakım Daire Başkanlığı’nda mühendis olarak yer aldı. Ayrıyeten daha sonra Motor Yenileme Fabrikası ve İkitelli Garajı’na müdürlük yaptı.

Daha sonra 2002’de, İBB Trafik Müdürlüğü’ne Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Burada trafik denetim merkezi, sinyalizasyon, akıllı trafik sistemlerinden sorumluydu. 16 Kasım 2009’da da Ulaşım Uyum Müdürlüğü’ne atandı.

Mühendislik bilgisi ve idaredeki marifeti ile göz dolduruyordu. 23 Temmuz 2014’te, Ulaşım Daire Başkanlığı vazifesine getirildi. İstanbul genelinde ulaşım konusunda birçok projenin hayata geçirilmesine katkıda bulundu. Bir sonraki adımda Temmuz 2016’da, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ) İstanbul Emlak Daire Başkanlığı vazifesine getirildi.

Karaismailoğlu, 26 Nisan 2018’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na, ulaşım, etraf ve teknoloji yatırımlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı misyonuna atandı. Eylül 2019’da, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı vazifesine başladı…

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı oldu

28 Mart 2020 tarihli yayımlanan Resmi Gazetede yer alan Atama Kararları’nda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın misyonundan alındığı bildirildi. Gazetede yer alan karar şöyle diyordu:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN’ın vazifesine son verilmiş ve bu suretle boşalan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na Adil KARAİSMAİLOĞLU Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü ve 106’ıncı unsurları yeterince atanmıştır.

(Recep Tayyip Erdoğan)”

Bu ani kararın üzerine boşalan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı vazifesine, Adil Karaismailoğlu atanmıştı. Karaismailoğlu, Twitter hesabından şu paylaşımla yeni vazifesini duyurdu:

“Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yüksek tensipleri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı vazifesine atanmış bulunmaktayım. Sn. Cumhurbaşkanımız @RTErdogan’a teşekkür ederim. Rabbim bu itimada layık olmayı nasip etsin.”

(Eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile)

Devir teslim merasimi konuşması

Karaismailoğlu, Bakanlıkta düzenlenen evre teslim merasiminde yaptığı konuşmada, “Çok kıymetli Bakanımızın, çok bedelli bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak değerli işler yapmaya çalıştık. Bu kadar kısa bir müddet içerisinde kendisinden çok şey öğrendik.” diyerek konuşmasına başladı.

Teşekkürünü esirgemeden cümlelerini kuran Karaismailoğlu, projelere de değinmeyi ihmal etmedi ve şu sözlere yer verdi:

“Bu misyona layık olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Önümüzde çok kıymetli projeler var. Bütün dünyaya ses getirecek, ülkemizin gelişmesine ve geleceğine katkı sağlayacak vizyon projeler var. Onları daima birlikte beraber süratli bir biçimde yürüteceğiz.  Bunları yaparken de çok saygıdeğer Bakanımızın bilgi ve deneyimlerinden kesinlikle faydalanacağız. Bakanlığımıza ve Hükümetimize verdiği katkılardan ötürü kendisine çok teşekkür ediyorum. Bütün arkadaşlarım ismine tekrar her vakit çok teşekkür ediyorum.”

Eski Bakan Tarhan da, bilhassa Koronavirüse de değinerek, Bakan Karaismailoğlu’nun daha hoş hizmetlerle hoş işlere imza atacağını belirterek, bundan sonraki çalışmalarında muvaffakiyetler diledi.

Biz de Adil Karaismailoğlu’na, yeni misyonunda muvaffakiyetler diliyoruz…

*

Damla Karakuş

[email protected]

Not:

Biyografisini okumak istediğiniz şahısları lütfen bizimle paylaşın.

Instagram:

Leave a Reply

Your email address will not be published.