Kışın Yolda Kalıp Çekiciye İhtiyaç Duymamak İçin Yolculuktan Önce ve Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Home » Kışın Yolda Kalıp Çekiciye İhtiyaç Duymamak İçin Yolculuktan Önce ve Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?
Kışın Yolda Kalıp Çekiciye İhtiyaç Duymamak İçin Yolculuktan Önce ve Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kışın yolculuğa çıkıp da çekiciye ihtiyaç duymamak için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu şeyleri yapmadan yola çıkarsanız oto kurtarıcı çağırmanız kaçınılmaz olacaktır. Yolda kalmamak için yolculukta ve yolculuk sırasında ne gibi şeyler yapılmalı? Bu makalede sizler için 5 maddede bunları irdeledik.

1- Aracınızın Bakımlarının Tam Olduğundan Emin Olun!

Yola çıkmadan önce ilk yapmanız gereken aracınızın bakımlarını eksiksiz bir şekilde tamamlamak olacaktır. Diğer kriterler arasında en önemli husus budur. Ayrıca sadece yolculuktan önce değil normalde de düzenli olarak aracınızın bakımları tam olmalı. Böylece yolda karşılaşabileceğiniz sıkıntılar minimuma inecektir.

2- Sıvı Soğutma Kullanmadan Yola Çıkmayın!

Araçlar için kış mevsimleri diğer mevsimlere göre çok daha sorunlu geçmektedir. Bunun sebebi dondurucu soğuğun motoru soğutmasıdır. Bazı şehirlerde de kar yağdığı için özellikle bu duruma dikkat edilmelidir. Aksi taktirde çekici çağırmanız an meselesi olmakla kalmayıp aracınız size çok büyük masraflar çıkartacaktır. Bu yüzden aracınıza mutlaka kışın soğuk havalarda sıvı soğutma yani antifriz koymalısınız. Bu aracınızdaki sıvıların donmasını önleyecektir.

3- Araç Takip Mesafesini Aşmamalısınız

Araç takip mesafesi kış aylarında oldukça önem arz eden bir durumdur. Yollar kaygan olduğundan dolayı mesafenizi korumazsanız aracınız kaygan yolda frene bastığınızda kayarak öndeki araca çarpıp oto kurtarıcı tanıdığınızı aramanıza sebep olabilmektedir.

4- Lastiklerinizi Kış Lastiği ile Değiştirmelisiniz

Kış lastiği kullanımı oldukça önemlidir. Kış aylarına göre özel olarak üretilmiş kış lastikleri ile kaza oranı en aza inmektedir. Yola çıkmadan önce mutlaka lastiklerinizi kış lastiği ile değiştirmelisiniz. Aksi taktirde kaza kaçınılmaz olabilir. Ayrıca yolculuktan önce araca zincir takmak da oldukça önemlidir. Zincirli lastik de kaza yapma oranınızı en aza düşürür.

5- Yolculuk Sırasında Tali Yolları Kullanmaktan Kaçının

Her ne kadar kışın ana yolları kar küreme araçları temizlese de ara yollara giremeyen kar küreme araçlarına çekici araçlar girebilmektedir. Bu yüzden ana yolları tercih ederek tali yollara girseniz bile ani hareketlerden kaçınmalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.